kontakt@studiourodyam.pl
salon +48 77 441 18 92
szkolenia: +48 536 334 146

salon +48 77 441 18 92

szkolenia +48 536 334 146

studiourodyam@wp.pl

salon +48 77 441 18 92

szkolenia: +48 536 334 146

Wiele z Pań zadaje mi to pytanie będąc już w moim gabinecie lub chcąc zapisać się na termin wykonania makijażu permanentnego. Czy odpowiedź jest oczywista? Niestety nie. Często także spotykam się z Waszą opinią, że makijaż utrzymuje się od 3 do 5 lat? Nic bardziej mylnego, ale czy zastanawiałyście się w jakiej będzie kondycji po 5 latach? Przecież nie zniknie z dnia na dzień, a więc przez 3-5 lat będzie trwać proces jego wyłuszczania się.

W tym artykule postaramy się dokładnie wyjaśnić jaka jest trwałość makijażu permanentnego i od czego jest uzależniona.

No więc jak długo utrzymuje się makijaż permanentny? W zależności od wielu czynników- od kilku miesięcy do kilku lat. Wpływ na jego trwałość ma nasz styl życia, higiena, stan zdrowia i przyjmowane leki, pielęgnacja makijażu zarówno tuż po zabiegu jak i w późniejszym okresie, typ skóry oraz technika jaką wykonamy makijaż.

Technika wykonania makijażu permanentnego a jego trwałość

Główny czynnik, od którego zależy trwałość wykonanego makijażu zależy od decyzji jaką podejmiemy przy wyborze miejsca wykonania zabiegu oraz techniki jaką zostanie wykonany. Pigmentacja kreski na oku będzie utrzymywać się dłużej niż na łuku brwiowym, co zależne jest od budowy skóry. Należy także pamiętać, że obecnie na rynku jest wiele technik wykonywania makijażu permanentnego, do których używa się igieł i ostrzy o różnej grubości. Nie bez znaczenia również jest sprzęt oraz barwnik na jakim pracuje linergistka. Ale wracając do techniki- w każdej z nich pracujemy na różnej głębokości skóry, barwnik wprowadzony płytko da nam bardzo naturalny efekt ale jego trwałość będzie krótsza. Natomiast barwnik wprowadzony głębiej da nam intensywny kolor, który utrzyma się dłużej. Niestety przekroczenie granicy między głębszy a zbyt głęboki powoduje wykonanie zbyt intensywnego makijażu, który może dać efekt nieatrakcyjnego tatuażu, który nie schodzi przez wiele lat, a przy niektórych metodach mogą nawet pozostać blizny. Ważne jest tu doświadczenie i wyczucie linergistki.

Rodzaj pigmentów oraz jakość sprzętu

Nawet najlepszej jakości barwniki z czasem blakną. Jednak utrzymują się one w skórze dłużej niż barwniki niewiadomego pochodzenia. Obecność metali ciężkich, substancji niewiarygodnego pochodzenia, brak norm i certyfikatów – to wszystko przesądza o jakości produktów. Niestety takie barwniki szybciej płowieją a często zdarza się, że po czasie wybarwiają się na inny kolor- często brwi zamiast naturalnej barwy zmieniają się na różowawe lub nawet „kanarkowe”. Wiedza linergistki na temat składu chemicznego barwników i tego z jakimi substancjami można je łączyć ( znieczulenie, płyn do przemywania skóry) także jest bardzo istotna. Wpływ na trwałość koloru a także na odczucia bólowe klientki ma również sprzęt, na którym pracuje linergistka. Każdy z nich ma różne drgania rączki, grubości igieł, co daje inną precyzje pracy oraz rozproszenie się barwnika w skórze, jest to istotne w efekcie końcowym wykonanego makijażu.

Rodzaj skóry

Każda skóra będzie inaczej przyjmować pigment i wyłuszczać się także będzie w innym tempie. To czy skóra jest młoda czy dojrzała, czy tłusta, sucha lub płytko unaczyniona ma wpływ na długość utrzymania się makijażu permanentnego. Nie dla każdej skóry jest przeznaczona każda technika. Dlatego przed każdym zabiegiem warto skorzystać z sugestii linergistki jaką techniką proponuje wykonać zabieg, szczególnie przy pigmentacji brwi.

Higiena, pielęgnacja skóry oraz tryb życia

Pamiętajmy, że istotne jest stosowanie się do zaleceń linergistki po wykonaniu makijażu pernamentnego! Najczęstszą przyczyną płowienia barwnika jest niestety opalanie. Słońce, solarium ma wpływ na jakość makijażu, szczególnie świeżo po jego wykonaniu. Samo opalanie wysusza które i przyspiesza proces złuszczania i odnowy naskórka co powoduje szybsze wyłuszczanie barwnika. Dodatkowo przy barwnikach słabej jakości po zetknięciu z promieniami UV może dojść do reakcji, która może zmienić jego barwę. Ważne jest aby przynajmniej przez pierwsze 2 tygodnie po wykonaniu makijażu permanentnego nie opalać skóry a w dalszej pielęgnacji chronić makijaż kremami z filtrem. Szybsze wyłuszczanie się pigmentu powodują również peelingi oraz kwasy kładzione w obszarze makijażu.

Pamiętajmy! Odpowiednia pielęgnacja, nawilżanie skóry i ochrona makijażu permanentnego, wydłużą jego trwałość.

Przebyte choroby i przyjmowane leki

To czy chorujemy i jakie leki przyjmujemy ma wpływ na cały organizm, również na skórę oraz przyjmowanie i czas utrzymania się w niej pigmentu. Niektóre z chorób i leków powodują, że pigment będzie przyjmował się słabiej lub nie przyjmie się wcale, barwnik może nierównomiernie a nawet całkowicie się wyłuszczyć lub zmienić kolor. Przed każdym wykonaniem makijażu permanentnego przeprowadzam wywiad z klientką. Warto szczerze powiadomić o wszystkich chorobach oraz zażywanych lekach. Czasami wystarczy zaplanować zabieg w odpowiednim czasie, między leczeniem aby zwiększyć szanse na ładne przyjęcie się całego pigmentu podczas wykonywania makijażu permanentnego.

Trwałość pigmentu zależy od wielu czynników. Nie wierzmy, że w nienaruszonym stanie utrzyma się przez kilka lat. Makijaż permanentny należy odświeżać co około 12-18 miesięcy. Jest to kwestia indywidualna, którą uzgadniamy przy pierwszej wizycie. Wtedy nasz makijaż jest piękny i możemy cieszyć się nim przez wiele długich lat